Kategoriler

Kategoriler

HAYATA DEĞER KATAN KADINLAR ÖDÜLLERİ” ülkemizde ve dünyada; bilim, eğitim, kültür, sanat, ekonomi ve siyaset alanlarında kadınlarımızın insanlığın refah, barış ve kardeşliğe yaptıkları değerli ve yüksek katkıları yaşatmak temelinde, hayatı ve çalışmaları ile toplumumuza ve insanlığa örnek olan, değer katan, kişiliği ve çalışmaları ile yol gösteren gerçek veya tüzel kişilere ödül verilir. Bu kapsamda Bilim–Akademi Ödülü, İyilik Ödülü, Girişimcilik ve Üreticilik Ödülü, Anne Ödülü, Kültür Sanat ve Spor Ödülü beş alan ve Onur Ödülü olarak altı ödül verilmektedir.

Onur Ödülü, toplumsal hayatın farklı alanlarında üstün değerler üretmiş, hayatında hakkaniyeti, şefkati, toplumsal meşruiyet ve vicdanı esas almış, insanların, ailelerin ve toplumların refah içinde yaşaması için üstün gayret göstermiş ve şahsiyetiyle bugüne ve yarına örnek olmuş gerçek kişilere verilir.

Bilim–Akademi Ödülü, fen, sağlık ve beşerî-sosyal bilimlerin farklı alanlarında hayatı ve eserleri ile topluma ve insanlığa katkı sağlayan, bilimsel gayret ve çalışmaları ile bugüne ve yarına örneklik teşkil eden bilim insanlarına ve kuruluşlarına verilir.

Girişimcilik ve Üreticilik Ödülü, kadının yaratılışında olan ‘üretmek’ özelliğini hayatına yansıtmış, tarım, sanayi, ekonomik alanda üretime katılan, azim ve karalıklarıyla zorunlulukları aşıp, büyük cesaret ve fedakârlık göstererek yaptığı örneklik teşkil eden çalışmalarıyla, Türkiye’de ve dünyada emeğin, gelişmesine ve yaygınlaşmasına hizmet eden kişilere ya da kuruluşlara verilir

Anne Ödülü, ömrünü ve gönlünü evladına adayan, almadan veren, karşılık beklemeden seven, yeni nesillerin en güzel şekilde yetişmesine gösterdiği eşsiz fedakarlıkla hizmet eden kişilere verilir.

İyilik Ödülü, hayatın tüm alanlarında, çalışmaları, yüksek ahlakı ve başarıları ile ülkede veya dünyada attığı adımlarla gönüllere dokunan, toplumsal faydayı önceleyen ve insanlara örneklik teşkil eden kişilere verilir.

Kültür Sanat ve Spor Ödülü, hizmet ve eserleriyle kültür sanat ve spor hayatına katkılarda bulunan ülkemizin bu alanlarda yükselmesi çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle milli ve manevi değerlerimize katkı sunan kişi ve kurumlara verilir.